Heiligenkreuz

Pěší turistika.

trasa cesty mapka

Heiligenkreuz a Mayerling dvě zajímavé památky rakouské historie se staly tentokrát cílem našeho výletu.

Obě památky jsou od sebe vzdálené 3 km a najdeme je v jižní části Vídeňské lesa (Wienerwald) – cca 20 km od Vídně.  Návštěvu obou míst lze zvládnout za půl dne. Pokud však chcete tato zajímavá místa spojit s výletem do přírody v blízkém okolí, pak je to ideální tip na celodenní výlet. Tuto variantu jsme zvolili i my.

Heilingenkreuz je nejstarším cisterciáckým klášterem na území Rakouska.

Byl založen v roce 1133 rakouským vévodou Leopoldem III. Babenberským a od doby svého založení funguje bez přestávky dodnes. Najdeme ho ve stejnojmenném městě v dolnorakouském okresu Baden, asi 20 km od Vídně.

Do města lze dojet i ragionálním autobusem linka 365 z Mödlingu.

Náměstí
Kaiser sál
Kostel interiér
Sloup na náměstí

Po prohlídce kláštera jsme si prošli křížovou cestu vedoucí na kopec hned vedle vchodu do kláštera. Poté jsme pokračovali po značených stezkách a udělali jsme okruh 11,7 km krásnou přírodou. Celá trasa nás vedla po značených turistických trasách a byla naprosto nenáročná bez jakéhokoliv většího převýšení.

Asi po 3 hod lehké chůze a přestávek na pozorování zajímavostí přírody jsme se vrátili na stejné místo ke klášteru. 

Křížová cesta
Kaple 2
Kaplička na cestě
Turistické značení

Asi 3 kilometry od opatství Heiligenkreuz se nachází Mayerling, který se v důsledku tragédie zapsal do rakouských i evropských dějin. Rozhodně stojí za návštěvu! Z Heiligenkreuz můžete do Mayerlingu dojít i pěšky.

Mayerling je bývalý lovecký zámeček korunního prince Rudolfa a původní místo krvavé tragédie. Korunní princ Rudolf, syn císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty („Sisi“), zahynul společně se svojí 16 milenkou Mary Freein von Vetsera v bývalém loveckém zámečku Mayerling 30. ledna 1889. Po této tragédii nechal císař František Josef I. okamžitě přeměnit lovecký zámeček na karmelitánský klášter. Kostel Mayerling stojí přesně na místě, kde byl spáchán krvavý čin. Mýtus Mayerling je dodnes živý.

Mayerling
Interiér zámečku
Socha

Shrnutí trasy:

Mapka vyletu

Líbí se ti moje tipy na výlety?
Ráda ti dám o nových vědět e-mailem, aby ti už žádný neutekl.

Další zajímavé výlety v nejbližším okolí Vídně, které by se vám mohli líbit:

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *