balónky
Napadlo vás někdy, jak máte pořadí těchto dvou slov poskládané ve své hlavě a ve svém životě vy?

Téma dnešního příspěvku mě napadlo, jak už to tak bývá, opět při běžné denní činnosti. Uvědomila jsem si, kolik času a energie vkládám už několik měsíců do tvorby svých webových stránek a psaní článků na blog a zpracovávání tipů na výlety z našich již uskutečněných výprav. 
A protože jsem v současné době součástí jednoho tříměsíčního kurzu, který se problematikou on-line podnikání zabývá, jsem denně konfrontována s otázkou a srovnáváním mezi účastníky, kolik mi už má nová činnost přináší zisku?

No a já si při té příležitosti uvědomila, jak jsme my lidé už odmalička „formováni“ k tomu, abychom dělali jen to, co se „nám vyplatí“. Co bude přinášet nějaký hmotný zisk. Studovat něco, kde se poté dobře vydělává. Najít si práci v odvětví, kde jsou peníze atd., atd…

Nechci tím vůbec popírat, že finanční stránka je v hmotném světě, kterého jsme součástí nutná! Chci se ale zamyslet nad pořadím dvou výše uvedených „životních stavů“ tj. hojnost a radost.
peníze na ruce

Nastavení současné společnosti nám svými reklamami, nabádáním ke konzumu a všelijakou nabídkou služeb a zboží, které ve své podstatě k životu vlastně ani moc nepotřebujeme, plíživě podsouvá, že až budeme mít to…a ještě to…budeme šťastnější, náš život bude pohodlnější a budeme ve svém životě zažívat více radosti.

A tak se od dětství připravujeme na to, že si máme zvolit povolání, které bude vynášet, že každá činnost má vést k nějakému zisku.

Sportovní činnosti dětí se leckdy zvrtnou v soutěžení o medaile a honbu za prvenstvím, vzdělání se směřuje k činnostem, které nám pomohou si najít „vyšší postavení“ apod.

Nějak při tom všem zapomínáme na tu cestu, na radost z tvoření, na pocit sám.

Mnozí se domnívají, že jim materiální a hmotná hojnost pomůže žít radostnější život. Mám zkušenost, že to tak není. A proto ta otázka v názvu článku.

Protože co pro jednoho může být bohatství, je pro druhého chudoba.
Bohatý člověk je ten, který má víc, než potřebuje. A schválně zdůrazňuji slovo POTŘEBUJE!  Nezaměňujme ho prosím se slovem CHCE. 

Pokud je totiž cílem zisk, který nám má pomoci ke štěstí a radosti, je to od základu chybný model. Je to jen honba za cílem, bez užívání si tvoření, cesty, každého dne.

peníze

A důsledkem toho je pak mnohdy to, že sice pracujeme v lukrativním oboru, dosáhli jsme kýženého postu či funkce, ale do práce chodíme bez radosti, unavení, vyhoření a těšíme se na těch pár volných dní, kdy do práce nemusíme. 
Na jednu stranu sice můžeme být „výkonní“, ale jsem 100% přesvědčena, že na naší práci to bude vidět. A co teprve na nás samých!

Sami se nyní zkuste zamyslet nad názvem tohoto článku.

Já bych nejraději celou tu větu obrátila = OD RADOSTI K HOJNOSTI a učila děti již od dětství, že co dělají s radostí má velký smysl. A snažila se tento model zabudovat do života každého člověka.

Všichni víme, jak se cítíme, když děláme něco, co nás baví – dobíjí nás to a neunavuje, zapomínáme na čas a jsme ochotni tomu věnovat hodiny času, kdy se stírá hranice mezi tím, kdy je to ještě „pracovní čas“ a kdy „volný čas“.

deštník

Já sama zažívám toto nastavení při práci na zahradě, na terase, s hlínou, s květinami, jednoduše při jakékoliv zahradnické práci.
A jsem přesvědčena, že můj otisk nadšení, zápalu a radosti je tam pak vidět i v té hojnosti. Mnohé mé kamarádky obdivovaly vždy množství a krásu mých pokojových květin, ještě před tím, než jsem měla zahradu. Dnes mám možnost pracovat na několika pozemcích- zahrada, předzahrádka, terasa aj. a kamarádky s úsměvem říkají, no jo „tobě vyroste i koště“, když ho zasadíš“.

pěstujeme na terase
terasa

Skutečně zažívám se svými výpěstky opravdovou hojnost. Na zahradě máme hromadu jablek, kdoule, švestky, maliny, ostružiny, rybíz a kdo ví, co ještě. Na předzahrádce a terase máme dostatek bylinek a běžné zeleniny na salát (rajčata, okurky, saláty, fazolky, cibule…) pro celou sezonu.

Z procházek v přírodě nanosíme každý rok další pochutiny k jídlu – houby, borůvky, trnky, šípky, physalis, ořechy, plané jedlé rostliny jako medvědí česnek, kopřivy, pampelišky, plicník, květy divizny a ve výčtu hojnosti bych mohla nekonečně pokračovat.

Stejně tak ráda ale nosím domů z procházek i věci, které pak použiji na výrobu dekorací do bytu.  Přenáším si tak kousek  přírody do denního života a svého domova a zároveň mám možnost se při výrobě zastavit a zamyslet nad koloběhem života po čas roku.

A já s vděčností přijímám tuto hojnost.

Hojnost, nejenom materiální v podobě plodů, ale i hojnost v podobě zážitků při činnosti, která mě naplňuje, uspokojuje, baví a přináší mi radost do každého dne.

Plody přírody 2
Plody přírody

Stejně tak jsem za poslední tři měsíce proseděla stovky hodin u PC u svých webových stránek, při psaní příspěvků a zpracovávání článků o výletech, při učením se „technikálií“ spojených s tvorbou webu, při hledání možností jak dál, lépe. Nepřineslo mi to zatím ještě ani 1,- Euro / Kč zisku. Přineslo mi to ale mnohé jiné poklady. Dokázala jsem si, že je možné vytvořit něco o čem sníte i když zpočátku ani nevíte jak, přináší mi to radost a naplnění každý den. Provokuje mě to k hledání dalších cest, přináší mi to zvláštní rozechvění a pocit „mravenčení“, kam se to bude vyvíjet.

Jednoduše mám z toho radost. A věřím, že svoji radost přenáším i do svých článků a příspěvků. A jsem přesvědčena, že mi tato má radost pomůže následně i k hojnosti. Vnímám nyní toto „přehození“ priorit jako naprostou nutnost pro nás jako lidstvo a pro celou novou společnost

Pojďme nyní všichni zkusit zaměřit se ve svých životech více na radost a až potom na materiální hojnost. Vnímejme kolem sebe, kolik hojnosti v podstatě všichni máme a dostáváme, aniž bychom si ji museli „vydřít“. A v přírodě se toto dá zažívat nejlépe. 

Proto vás zvu „s Blankou za hranice“ – je jedno zda za hranice města do přírody, nebo za hranice vaší denní rutiny, kdy změníte to, co vás nenaplňuje, ale ubíjí nebo jednoduše za hranice vaší vlastní mysli a starých mentálních vzorců. 

Pojďme uchopit současné změny v životě třeba jen pro zamyšlení se nad tím, zda opravdu funguje vše to, co jsme dosud slýchávali jako fakt.

Třeba zjistíme, že některé názory je třeba přehodnotit.

Líbl se ti můj článek?
Ráda ti dám i o nových vědět e-mailem.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *