Viden zelena

Kdo z turistů může říci, že zná Vídeň? Nemůžu to říci ani já, po šesti letech života ve Vídni. Protože ve Vídni je stále co objevovat.

Vídeň, to je město historie, památek, zámků a zámeckých zahrad, ale také město moderní arichitektury, město s mnoha vinicemi, město protkané zelení a městskými turistickými stezkami tzv. Stadtwanderweg a mnohé další. Jak vidíte na své si tu přijdou jak milovníci kultury, historie, dobrého jídla a vína, tak také turisté mířící do přírody a za zajímavými místy. Pojďte se proto vydat „s Blankou za hranice“ a začít objevovat nejen Vídeň, ale i Rakousko trochu jinak.

Objevíte i nejzelenější město světa.

zelena Viden

VÍDEŇ, jak již bylo zmíněno, je město plné zeleně.

Přírodu, parky, zelené plochy nemusíte ve Vídni opravdu hledat. Tohle mi moc vyhovuje. V mnoha částech Vídně si vůbec nepřijdete jako v hlavní metropoli. Pokud potřebujete najít zeleň nebo jít na chvíli do přírody, nemusíte dlouze hledat ani jezdit daleko za město. Navíc skrze Vídeň vede 14. turistických městských tras tzv. Stadtwanderweg, které vám nabídnou pohled na Vídeň opravdu netradičním způsobem.
Zeleně není nikdy dost a tato metropole vám ji poskytne měrou vrchovatou.

Tolik zeleně nenajdete v žádném jiném městě nikde na světě!

Dost možná nevíte, že Vídeň je oficiálně nejzelenějším městem světa a vzorem pro ostatní, což dokládá 1. místo v žebříčku „nejzelenějších“ metropolí.

Dne 22.4.2020, v rámci celosvětového Dne Země, zveřejnila organizace „Resonance Consultancy“, poradní skupina pro nemovitosti, cestovní ruch a hospodářský rozvoj se sídlem ve Vancouveru a New Yorku, žebříček nejzelenějších měst světa. 50 nejnavštěvovanějších měst bylo hodnoceno na základě devíti „zelených“ kritérií.

Vídeň byla na základě všech těchto kritérií vyhlášena jako "nejzelenější metropole".

Viden zelena

Vídeň je absolutní špičkou v následujících ohledech:

 • Parky a příměstské rekreační oblasti všude, kam se podíváš – polovinu města tvoří zelené plochy.
  Ve Vídni najdete i letní městské oázy a uniknout se zde dá i tropickým vedrům k množství pítek a rozstřikovačů rozmístěných po celém městě.
  Podle místního turistického informačního centra se turisté ve Vídni mohou ZDARMA osvěžit u více než tisíce pítek, včetně mobilních.
  „Teče tady ta nejlepší osvěžující pitná voda z horských pramenů,“ uvádí se v informacích.
 • Prostředky veřejné dopravy se ve Vídni dostanete, resp. dojedete, kamkoli. Proto je také využívá každý druhý obyvatel Vídně.

   

 • Značení cyklistických tras a stezek je opravdu vynikající a cyklo-pruhy jsou součástí dopravy města.

 • Pěší turistika je ve Vídni podporována v mnoha ohledech, množstvím rozmanitých projektů a usnadněna pomocí různých mobilních aplikací.
  Portál walkscore.com hodnotí Vídeň dokonce 100 ze 100 celkových možných bodů.

  Více o těchto aplikacích a weboých stránkách se dozvíte v mé příručce:

  VÍDNÍ PĚŠKY I NA KOLE
  3+3 tipy, jak si usnadnit poznávání Vídně, pro pěší i cyklo-turisty.
  zdarma ke stažení ZDE

   

 • Světovou špičkou jsou rovněž recyklační a kompostovací programy: 30% potřebné energie města pokrývá výroba z obnovitelných zdrojů.

  Na oplátku, za třídění a sběr bioodpadu, si všichni občané s trvalým pobytem ve Vídni mohou vyzvednout na určených kompostovacích místech tolik kompostu a zeminy, kolik si naberou a uvezou“ na své balkony, terasy a zahrádky.

   

 • Zhodnocovat odpad lze i stylově: Ve Vídni je energie také uměním.

  Spalovna odpadu Spittelau je vídeňskou památkou a uměleckým dílem, generuje zvláště čistou energii a nastavila nové standardy v ochraně životního prostředí. Obrázky níže.

Viden zelena -Spittelau
Viden zelena -Spittelau

Kritérii pro hodnocení v žebříčku nejzelenějších měst byly mimo to ještě spotřeba vody na obyvatele a den a kvalita vzduchu v každém z posuzovaných měst.

Viden zelena

Vídeň je zkrátka metropole, která vás uchvátí nejen svojí zelení, ale i svými nesčetnými možnostmi.

Jestli ti článek přišel zajímavý, pošli ho dál.

Chcete si poznávání Vídně ulečit, pak se vám zcela jistě bude hodit

Městský miniprůvodce - Poznejte Vídeň jinak.

3 mobilní aplikace pro lepší poznávání metropole Rakouska.

 • Pro lepší orientaci ve městě.

 • Pro snadnější poznávání Vídně a okolí.

 • Přináší svobodu pohybu v metropoli.

 • Umožní vám prozkoumat město nejen tradičně, ale objevit mnohem více.

 • Objevíte nové dimenze Vídně, na které se nezapomíná. 

Líbí se ti Rakousko a máš zájem dozvídat se i dál o životě v Rakousku, či dostávat skvělé tipy na výlety v okolí Vídně i v celém Rakousku? Tak se přihlas k odběru NOVINEK a dostaneš 1x měsíčně všechny informace z mého projektu do e-mailu.

Přihlásit se k odběru NOVINEK.
Ráda ti dám vědět e-mailem.

ML formular

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *