vinice3

Vídeňské vinice a rakouské Heuriger

Zajímavé místo, stojí za návštěvu.

Vídeň je jedinou metropolí na světě, která se na svém území (hlavní město) významněji věnuje vinařství. Vídeňské vinice zabírají 700 hektarů, určují ráz města a podtrhují jeho kulturu. Rakouské Heuriger jsou spojeny s požitky vína a vinařství. Vinařství má ve Vídni dlouhou tradici.

vinice
vinice

Dnes se Vídeň představuje jako město s živou vinařskou kulisou.

Vídeňské víno si můžete vychutnat v mnoha restauracích ve městě nebo na jeho okrajích, ale zejména ve speciálním druhu vináren nazývaných Heuriger, které nabízejí víno z vlastních vinic a občerstvení v podobě domácích specialit.

Heuriger2

Od roku 2019 je ostatně kultura tradičních vídeňských pohostinských podniků typu Heuriger součástí kulturního dědictví UNESCO.

Pravý vídeňský vinný šenk – Heuriger nabízí Vídeňanům i jejich hostům v příslovečně útulné atmosféře zábavu, dobrá vína z Vídně a k tomu lahodné kulinářské dobroty většinou domácí výroby.

Je to místo, kde se lidé cítí dobře a kde je každý srdečně vítán 🙂

heuriger1
heuriger
heuriger
cedule

Pro Heuriger je příznačný jeho domácí (selský) charakter a tradiční výběr jídla, pro které si hosté chodí k výčepnímu pultu, kde si pak sami vybírají z různých druhů výborného masa, příloh a salátů.

Vinárny a hospůdky tzv. rakouské Heuriger pochází z doby císaře Josefa II, který dekretem ze dne 17. srpna 1784 dovolil každému rozlévat a prodávat víno z vlastních vinic. Každý Heuriger je otevřen jen určitou dobu v roce, v některých oblastech se mezi sebou podniky střídají po měsíci.

Kromě typického rozlévaného vína nabízí rakouské Heuriger hostům také ročníková lahvová vína, zrcadlící odrůdovou rozmanitost a speciální vídeňské klima.

sklenka

Pravý vídeňský Heuriger poznáte již zdaleka podle svazku borových větví, vyvěšeného do ulice a cedule s nápisem „Ausg’steckt“, která současně sděluje, že má lokál otevřeno.

ausgesteck
ausgesteck2

Jedněmi z nejvíce navštěvovaných okresů (Bezirků) Vídně právě pro velké množství těchto typických vinných šenků a množství vinic nad nimi jsou 19.okres a 21.okres.

Viden
vinoteka
ja ve vinné uličce

Nejznámější Vinné šenky Heurigen najdeme i v těchto vídeňských vinařských obcích:

  • Oberlaa, Ottakring, Hernals
  • Neustift, Heiligenstadt, Sievering, Grinzing, Nussdorf
  • Stammersdorf, Strebersdorf, Jedlersdorf
  • Mauer, Bisamberg
vinice Kahlenberg
vinice
merlot

Stammersdorf, Strebersdorf, Jedlersdorf – 21. Bezirk Vídně

V těchto částech nejsou ty „echt“ turisticky nejnavštěvovanější Heuriger. Zde „za Dunajem“ jsou Heuriger méně turisticky známé, zato ale naprosto typické, plné místní rakouské atmosféry.

ja a burcak

Pojďme se teď spolu na ně podívat.

Protože je máme přímo „za humny“ a za 5 let života ve Vídni jsem v těchto vinicích i Heuriger „jako doma“, mohu vám přinést pár obrázků a zážitků.

Tak se se mnou vydejte poznat zajímavosti a tipy, o kterých se v průvodcích tak často nedočtete, ale které jsem na vlastní zkušenost okusila.

vyhlidka
vinice

Do oblasti Stammersdorf jezdí výletní vinný vláček Heurigen Express, který vás z konečné stanice tramvaje č.26 ve Vídni proveze skrz vinice a dopraví vás do ráje vinařství:

  • do oblasti vinic všude kam jen oko pohlédne
  • do oblasti typických domácích Heuriger s krásnými výhledy na Vídeň
  • i do nejznámější vinné uličky Kellergasse.

Proto nemusíte přemýšlet, kdo z rodiny či přátel nebude pít, abyste se dostali zpět a můžete si tento tradiční zážitek vychutnat všichni společně.

hop on

v Kellergasse se každoročně v říjnu konají „vinné slavnosti“.
Jedná se o jednu z tradičních vinných uliček, kde se pořádají typické kulinářské slavnosti spojené s degustací vína, setkáváním se lidí, i s nabídkou domácích gastronomických specialit.

Autentické a chutné slavnosti sklepních uliček zvou na mnoha místech Rakouska na ochutnávku a košt nového ročníku a jsou vždy magnetem pro publikum.

Nabízené kulinářské výtvory zaručují gurmánský a vinný požitek na nejvyšší úrovni.

My jsme Kellergasse ve Stammersdorfu navštívili již několikrát a vždy to pro mě byl zajímavý zážitek.

napis

V této době (po celý víkend) se Vídeňané obléknou do klasických rakouských krojů, což představuje pro návštěvníky z jiných zemí netradiční zážitek.

Na Rakousku a Rakušanech obdivuji jejich úctu k tradicím, historii, dovednost a lásku, se kterou se věnují každému políčku, vinici i louce.

Téměř v každé větší vesnici je velmi elegantní prodejna, ve které je široká nabídka moderních rakouských krojů, možná lépe řečeno módy, která z těchto lidových tradic vychází.

Rakouský ženský kroj se nazývá Dirndl.
Jsou to vlastně šaty nebo sukně s blůzou a halenkou s krátkými rukávy. Důvodem obliby dirndlu je jistě i to, že dává ženskému tělu vyniknout, že je krásný na pohled. Dirndl padne vlastně štíhlým i plnoštíhlým ženám a působí zároveň slavnostně i sexy.

Rakouský kroj mužský se skládá především z kožených kalhot, tzv.Lederhose, které bývají vyrobeny většinou z kůže jelena. Kožené kalhoty mají typické kšandy spojené na prsou páskem, na kterém jsou často vyšité ornamenty, někdy i celý obrázek. Stejně tak bývají výšivky na celých Lederhose, zvláště vepředu a z boku.

oslava vina

Velmi častou částí rakouského kroje je košile s typickým károvaným vzorem. Ten může být červeno-bílý nebo zeleno-bílý, popř. modro- bílý.

č. 4 - Stadtwanderweg

Skrz nejznámější okresy rakouských vinic vedou turistické stezky Stadtwanderweg.

Více o těchto městských turistických stezkách se můžete dočíst v mém článku zde.

stadwanderweg 1

Stadtwanderweg 1
vede vinicemi v 19. okrese (Kahlenberg) a nabízí výstup přes vinice a zalesněné výšiny a zároveň nádherný výhled na Vídeň a Dunaj.

Městská turistická stezka je také zobrazena v mobilní mapě města. 

stadtwanderweg

Stadtwanderweg 5
vede vinicemi v 21. okrese (Stammersdorf) a je dlouhá cca 10 km.
Pro děti je na této trase 10 hektarové hřiště. Trasa vede až na Bisamberk.
Bisamberg je nejvyšší bod části Vídně severně od Dunaje a je součástí Vídeňského lesa
a nejsevernějším ramenem Alp.

Veškeré Vídeňské vinice jsou oblíbeným místem procházek, víkendových výletů i místem pikniků a setkávání lidí.

setkani
vyhled na vinice
lidi

Při procházce vinicemi můžete na mnoha místech ochutnat vína přímo z vinic v menších dřevěných stáncích umístěných přímo na svazích vinic.

traktor na poli
burcak

Zvlášť na podzim hrají vinice všemi barvami a nabízí nám neuvěřitelně rozmanitou barevnou paletu. Procházka vinicemi tak uspokojí nejen vaši duši, posílí fyzickou kondici, přinese klid, zastavení, ale potěší i chuťové pohárky.

merlot vinice
barevne vinice

Pokud tedy budete ve Vídni více dní, určitě si nenechte tento zážitek spojený s vinnou kulturou ujít.

sklenka vina
burcak

Vídeňský Heuriger, je pojem stejně známý jako Obří kolo, zámek Schönbrunn, Sachr či Wienerschnitzel.

Líbí se ti moje tipy na výlety?
Ráda ti dám o nových vědět e-mailem, aby ti už žádný neutekl.

Další výlety z oblasti Vídně, které by vás mohli zajímat.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.