vinice3

Zajímavé místo, stojí za návštěvu.

Vídeň je jedinou metropolí na světě, která se na svém území (hlavní město) významněji věnuje vinařství. Vídeňské vinice zabírají 700 hektarů, určují ráz města a podtrhují jeho kulturu. Rakouské Heuriger jsou spojeny s požitky vína a vinařství. Vinařství má ve Vídni dlouhou tradici.

První písemná zmínka o vídeňských vinařích je už z roku 1132! 

vinice
vinice

Dnes se Vídeň představuje jako město s živou vinařskou kulisou.

Vídeňské víno si můžete vychutnat v mnoha restauracích ve městě nebo na jeho okrajích, ale zejména ve speciálním druhu vináren nazývaných Heuriger, které nabízejí víno z vlastních vinic a občerstvení v podobě domácích specialit.

Heuriger2

Od roku 2019 je ostatně kultura tradičních vídeňských pohostinských podniků typu Heuriger součástí kulturního dědictví UNESCO.

Pravý vídeňský vinný šenk – Heuriger nabízí Vídeňanům i jejich hostům v příslovečně útulné atmosféře zábavu, dobrá vína z Vídně a k tomu lahodné kulinářské dobroty většinou domácí výroby.

Je to místo, kde se lidé cítí dobře a kde je každý srdečně vítán 🙂

heuriger1
heuriger
heuriger
cedule

Pro Heuriger je příznačný jeho domácí (selský) charakter a tradiční výběr jídla, pro které si hosté chodí k výčepnímu pultu, kde si pak sami vybírají z různých druhů výborného masa, příloh a salátů.

Tyto šenky jsou totiž zpravidla rodinnými podniky. 

Vinárny a hospůdky tzv. rakouské Heuriger pochází z doby císaře Josefa II, který dekretem ze dne 17. srpna 1784 dovolil každému rozlévat a prodávat víno z vlastních vinic. Každý Heuriger je otevřen jen určitou dobu v roce, v některých oblastech se mezi sebou podniky střídají po měsíci.

Sklepní uličky jsou někde staré až 600 let, v 17. století k nim byly přistavovány lisovny a staré vybavení je v některých Heurigerech součástí inventáře pro dokreslení atmosféry.

Kromě typického rozlévaného vína nabízí rakouské Heuriger hostům také ročníková lahvová vína, zrcadlící odrůdovou rozmanitost a speciální vídeňské klima.

sklenka

Pravý vídeňský Heuriger poznáte již zdaleka podle svazku borových větví, vyvěšeného do ulice a cedule s nápisem „Ausg’steckt“, která současně sděluje, že má lokál otevřeno.

ausgesteck
ausgesteck2

Jedněmi z nejvíce navštěvovaných okresů (Bezirků) Vídně právě pro velké množství těchto typických vinných šenků a množství vinic nad nimi jsou 19.okres a 21.okres.

Viden
vinoteka
ja ve vinné uličce
Heuriger wein

Nejznámější Vinné šenky Heurigen najdeme i v těchto vídeňských vinařských obcích:

  • Oberlaa, Ottakring, Hernals
  • Neustift, Heiligenstadt, Sievering, Grinzing, Nussdorf
  • Stammersdorf, Strebersdorf, Jedlersdorf
  • Mauer, Bisamberg
vinice Kahlenberg
vinice
merlot

Stammersdorf, Strebersdorf, Jedlersdorf – 21. Bezirk Vídně

V těchto částech nejsou ty "echt" turisticky nejnavštěvovanější Heuriger. Zde „za Dunajem“ jsou Heuriger méně turisticky známé, zato ale naprosto typické, plné místní rakouské atmosféry.

ja a burcak

Pojďme se teď spolu na ně podívat.

Protože je máme přímo „za humny“ a za 5 let života ve Vídni jsem v těchto vinicích i Heuriger „jako doma“, mohu vám přinést pár obrázků a zážitků.

Tak se se mnou vydejte poznat zajímavosti a tipy, o kterých se v průvodcích tak často nedočtete, ale které jsem na vlastní zkušenost okusila.

vyhlidka
vinice

Výletní vláček

Do oblasti Stammersdorf jezdí výletní vinný vláček Heurigen Express, který vás z konečné stanice tramvaje č.26 ve Vídni proveze skrz vinice a dopraví vás do ráje vinařství:

  • do oblasti vinic všude kam jen oko pohlédne
  • do oblasti typických domácích Heuriger s krásnými výhledy na Vídeň
  • i do nejznámější vinné uličky Kellergasse.

Proto nemusíte přemýšlet, kdo z rodiny či přátel nebude pít, abyste se dostali zpět a můžete si tento tradiční zážitek vychutnat všichni společně.

Pozn.v roce 2022 byl vláček zrušen, otázkou zůstává, zda bude opět obnoven jeho provoz.

hop on

Kellergasse

v Kellergasse se každoročně v říjnu konají „vinné slavnosti“.
Jedná se o jednu z tradičních vinných uliček, kde se pořádají typické kulinářské slavnosti spojené s degustací vína, setkáváním se lidí, i s nabídkou domácích gastronomických specialit.

Autentické a chutné slavnosti sklepních uliček zvou na mnoha místech Rakouska na ochutnávku a košt nového ročníku a jsou vždy magnetem pro publikum.

Nabízené kulinářské výtvory zaručují gurmánský a vinný požitek na nejvyšší úrovni.

My jsme Kellergasse ve Stammersdorfu navštívili již několikrát a vždy to pro mě byl zajímavý zážitek.

napis

Dirndl a Lederhose

V této době (po celý víkend) se Vídeňané obléknou do klasických rakouských krojů, což představuje pro návštěvníky z jiných zemí netradiční zážitek.

Na Rakousku a Rakušanech obdivuji jejich úctu k tradicím, historii, dovednost a lásku, se kterou se věnují každému políčku, vinici i louce.

Téměř v každé větší vesnici je velmi elegantní prodejna, ve které je široká nabídka moderních rakouských krojů, možná lépe řečeno módy, která z těchto lidových tradic vychází.

Rakouský ženský kroj se nazývá Dirndl.
Jsou to vlastně šaty nebo sukně s blůzou a halenkou s krátkými rukávy. Důvodem obliby dirndlu je jistě i to, že dává ženskému tělu vyniknout, že je krásný na pohled. Dirndl padne vlastně štíhlým i plnoštíhlým ženám a působí zároveň slavnostně i sexy.

Rakouský kroj mužský se skládá především z kožených kalhot, tzv.Lederhose, které bývají vyrobeny většinou z kůže jelena. Kožené kalhoty mají typické kšandy spojené na prsou páskem, na kterém jsou často vyšité ornamenty, někdy i celý obrázek. Stejně tak bývají výšivky na celých Lederhose, zvláště vepředu a z boku.

oslava vina

Velmi častou částí rakouského kroje je košile s typickým károvaným vzorem. Ten může být červeno-bílý nebo zeleno-bílý, popř. modro- bílý.

Stadtwanderweg

Skrz nejznámější okresy rakouských vinic vedou turistické stezky Stadtwanderweg.

Více o těchto městských turistických stezkách se můžete dočíst v mém článku zde.

stadwanderweg 1

Stadtwanderweg 1
vede vinicemi v 19. okrese (Kahlenberg) a nabízí výstup přes vinice a zalesněné výšiny a zároveň nádherný výhled na Vídeň a Dunaj.

Městská turistická stezka je také zobrazena v mobilní mapě města. 

stadtwanderweg

Stadtwanderweg 5
vede vinicemi v 21. okrese (Stammersdorf) a je dlouhá cca 10 km.
Pro děti je na této trase 10 hektarové hřiště. Trasa vede až na Bisamberk.
Bisamberg je nejvyšší bod části Vídně severně od Dunaje a je součástí Vídeňského lesa
a nejsevernějším ramenem Alp.

Veškeré Vídeňské vinice jsou oblíbeným místem procházek, víkendových výletů i místem pikniků a setkávání lidí.

vinice a heuriger
vinice a weinwandernweg
vinice a heuriger
setkani
vyhled na vinice
lidi

Při procházce vinicemi můžete na mnoha místech ochutnat vína přímo z vinic v menších dřevěných stáncích umístěných přímo na svazích vinic.

traktor na poli
burcak

Zvlášť na podzim hrají vinice všemi barvami a nabízí nám neuvěřitelně rozmanitou barevnou paletu. Procházka vinicemi tak uspokojí nejen vaši duši, posílí fyzickou kondici, přinese klid, zastavení, ale potěší i chuťové pohárky.

merlot vinice
barevne vinice

Pokud tedy budete ve Vídni více dní, určitě si nenechte tento zážitek spojený s vinnou kulturou ujít.

sklenka vina
burcak

Vídeňský Heuriger, je pojem stejně známý jako Obří kolo, zámek Schönbrunn, Sachr či Wienerschnitzel.

Líbí se ti moje tipy na výlety?
Ráda ti dám o nových vědět e-mailem, aby ti už žádný neutekl.

Další výlety z oblasti Vídně, které by vás mohli zajímat.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *