Elif vlajka slovenska

Vítám mezi námi Elif, ženu z Turecka, která žije na severním Slovensku a na svůj věk opravdu nevypadá. Možná je to tím, že bere život z té lepší stránky a umí se radovat z věcí kolem sebe.

Jsem ráda, že ji mohu přivítat na svých stránkách a podívat se spolu s ní na život na Slovensku očima „cizinky“.

 • Elif prosím, můžeš se nám tedy stručně představit? Tvé celé jméno je skutečně dlouhé a já jsem zprvu váhala jaká část je vlastně jméno samotné a co příjmení?

Volám sa Elif Oturgan Tereska. Mám 42 rokov, ale duchovne sa cítim 28 ročná 🙂 . Som z Turecka a žijem na severnom Slovensku už 18 rokov.

Pozn.admina: Proto bude tento článek ve Slovenštině.

Elif
 • V kolika letech jsi se dostala za hranice vlasti?

Keď som prišla na Slovensko, mala som 24 rokov. Vždy som chcela cestovať po celom svete. Začala som na severnom Cypre, kde som študovala učiteľstvo anglického jazyka a žila som tam 6,5 roka. Ale ani som netušila, že budem pokračovať so Slovenskom.

 • Co tě přivedlo za hranice- do nové země? Jaký byl důvod?

To, čo ma sem priviedlo bol príbeh lásky. Prišla som za svojim priateľom, aby som bola s ním.

srdce
 • Měla jsi v nové zemi zázemí rodiny (rodiče, manžel, přítel…) nebo ses za hranice vlasti vydala sama?

Ako som už spomenula, môj priateľ žil na Slovensku, on je Slovák. Takže som poznala iba jeho a ešte pár priateľov, s ktorými som sa zoznámila na Cypre.

 • Uměla jsi jazyk země, do které ses stěhovala?

Nevedela som viac, ako pár slov po slovensky.

 • Měla jsi představu co budeš v dané zemi dělat, jak se budeš živit?

Niečo, čo by súviselo s mojím štúdiom; výučba angličtiny alebo práca v nejakej spoločnosti, kde sa vyžaduje používanie anglického jazyka.

 • Co pro tebe bylo netěžší v začátku v nové zemi?

Na začiatku bolo pre mňa najťažšie nájsť si prácu, aj keď som si myslela, že to bude jednoduchšie, ale firmy požadovali aj slovenský jazyk, ktorý som vtedy ešte dobre neovládala. Tiež mi robilo problém komunikovať so staršími ľuďmi, keďže oni nevedeli po anglicky a ja som nevedela po slovensky. Takže dochádzalo k  vtipným situáciám, komunikovali sme rukami a nohami, niekedy pomáhal aj  slovník 🙂

napis
 • Jaké největší rozdíly mezi životem ve tvé vlasti a životem v nové zemi jsi vnímala?

Najväčší rozdiel medzi životom v mojej vlasti a životom v novej krajine boli jazykové rozdiely a tradície. Najviac sa mi páčila príroda, krátka vzdialenosť medzi mestami a to, že veľa ľudí rado športuje, sú aktívni  a v prírode sa všetci navzájom zdravia.

 

Jednu vec, ktorú som si všimla, bol trochu chladný prístup starších občanov k cudzincom. Pretože tu nie sú zvyknutí na cudzincov, čo úplne chápem.

 • Pokud jsi v zemi zůstala žít, jak se ti tam podařilo zakořenit – co ti k tomu pomohlo?

Rozhodla som sa zostať na Slovensku, pretože som sa vydala za svojho priateľa a našla som si prácu. Chcela som zostať v novej krajine,  hľadať svoj skutočný zmysel, pretože verím, že náhoda neexistuje. Zatiaľ sa do svojej krajiny neplánujem vrátiť navždy. Samozrejme, rada navštevujem svoje rodné Turecko, napríklad cez letné prázdniny, pretože tam mám rodinu. V budúcnosti  plánujem cestovať po celom svete a na zaujímavých miestach zostať aj dlhšie.

 • Stýská se ti po tvé vlasti nebo sis našla v nové zemi přátelé, kamarády a považuješ novou zemi již za svůj domov?

Na začiatku mi rodina v Turecku chýbala, pretože som tam chodila len málokedy, čo mi nestačilo, ale neskôr som sa stala flexibilnejšou a mohla som ísť, kedykoľvek som chcela. Môj domov je tam, kde sa  cítim šťastná. Zatiaľ mám dva domovy: jeden v Turecku jeden na Slovensku. Kto vie, v budúcnosti možno pridám ďalšie domovy.

 • Je něco, co bys chtěla zájemců o Slovensko přiblížit? Co se ti tam líbí, kulinářské zajímavosti, výlety…?

 

Elif se synem

Slovensko by som určite odporučila navštíviť.

Je to malá krajina, ale má veľa zaujímavých historických miest.

Napríklad očarujúci Drevený artikulárny kostol- Kežmarok,  hrady pre tých, ktorí majú radi históriu.
Pre mňa najzaujímavejší bol Čachtický hrad so slávnou históriou Báthory, ktorý som chcela navštíviť viackrát a Spišský hrad, ktorý je najväčší v strednej Európe. Ďalej veľa krásnych jaskýň, napríklad Demänovská ľadová jaskyňa, veľa národných parkov ako Jánošíkove Diery, hory a turistické trasy pre tých, ktorí majú radi dobrodružstvo ako ja. Napríklad, Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách Chodník v korunách stromov – Bachledova dolina.

Ešte veľa ďalších skrytých pokladov, ktorými som osobne veľmi očarená.

jidlo halušky

Na našich cestách s rodinou sa väčšinou zastavíme v drevených reštauráciách nazývaných salaš, v ktorých sa mi najviac páči atmosféra.

Môžete vyskúšať tradičné jedlo Bryndzové halušky, ktoré je vyrobené zo zemiakových halušiek s ovčím syrom a ďalších druhov.

V malých stánkoch v okolí si môžete kúpiť aj domáce výrobky a krásne suveníry.

Elif teď na závěr:  Jak hodnotíš své působení za hranicí vlasti, jsi tam spokojená, splnila se tvá očekávání, je něco co ti vadí, překáží a nebo ztěžuje život?

Usadila som sa a mám krásnu rodinu, niekoľkých dobrých priateľov a niekoľko zamestnaní, ktoré ma napĺňajú a beriem ich ako koníčky, pretože pracujem „na voľnej nohe“.

Som celkom šťastná, pretože šťastie je voľba a nezávisí na okolnostiach, ale na tom, ako sa pozeráme na život.

Dnes mám svoj život vo svojich rukách, vyberám si sama, čo chcem robiť, ktorú prácu si môžem zvoliť, aký život chcem žiť.

Elif na zidli
Elif

Mám 3 zamestnania, ktoré mi dávajú v mojom živote zmysel a je možné, že časom sa pridajú aj ďalšie.

Prvou z mojich vášní je venovať sa ľudom individuálne.


Vytvorila som pre ľudí, s ktorými pracujem eBook, Magický e-diár pre ženy, ponúkam online/interaktívne kurzy, workshopy, s terapeutickým sedením, aby sa klienti vedeli vysporiadať s frustráciou, depresiou, stresom, so starnutím atď. a uľahčujem im cestu, aby sa stali „majstrom svojho života“.  

Používam nástroje Access Bars®, Energetic Facelift®, ThetaHealing™, The Foundation | Access Consciousness®Jazyk Podvedomia (Refik Korkmaz/Turecko).

Môj online projekt sa volá “What if you are the Maestro of your life?“

Elif detail

Ďalej ponúkam nezávislé podnikanie, ktoré môže byť prevádzkované kdekoľvek na svete a do tretice ponúkam zdravé a ekologické výrobky pre vlastnú starostlivosť, domácnosť a zdravý životný štýl.

A k tomu tiež učím anglický jazyk online, pričom používam svoje vlastné metódy.

A já doufám, že vám příběh Elif přinesl inspiraci a třeba chuť navštívit Slovensko a jeho památky. 

Příběh Elif a její tvorbu můžete najít:

Pokud se vám příběh Elif Oturgan Teresky zdál zajímavý a chcete si přečíst i další zajímavé příběhy žen, které se vydaly na zkušenou do světa

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *