Petrklíče

Dnes je první jarní den 21.3.2021 –  den po jarní rovnodennosti. Včera společně s krásným slunečným počasím jsem vítala i zrod mých nových webových stránek.

Na neděli, tj. dnes jsme měli naplánovaný výlet. Vyvětrat hlavu, žádný notebook, žádné přemýšlení jen příroda a relax.

Stalo se to už naším životním stylem. Já osobně chodím na procházky do přírody téměř každý den s opravdu minimálními vyjímkami během roku a společně s přítelem pak pravidelně každý víkend vyrážíme na výlety. Podle předpovědi počasí měla být neděle více slunečná než sobota.

Bohužel, když jsem se ráno probudila, za oknem sněžilo a mě bylo jasné, že je něco jinak. Mobil pak hlásil na displeji celodenní sněžení a 1-3 stupně nad nulou. Takový „typický“ jarní den.

Musím se přiznat, že v první chvíli se mi na výlet moc nechtělo, ale to byl jen první slabý hlásek mého línějšího „já“ pár minut po vylezení z postele.

Jenže chození do přírody, procházky a výlety se staly již mým životním stylem. Není co řešit – dává mi to smysl. Jednou jsme se tak s přítelem domluvili, že minimálně 1x týdně podnikneme delší výlet, tak se jde.

Ze zkušenosti musím říci, že je pravda, že pokud se člověk dobře oblékne a má správné a dobré boty, přizpůsobené počasí, je možné dělat výlety celý rok.

Není špatné počasí na výlety, je jen špatný odhad vybavení a oblečení.

A o tom, že příroda má své kouzlo a je přínosné ji pozorovat v proměnách roku, jsem už psala na facebookovém příspěvku.

Jak se dobře a rychle sbalit na výlet a co nezapomenout dát do batohu se dočtete v mém CHECKLISTU
– 10 věcí, na které je dobré myslet, než se vydáte na výlet. 

Chtělo se mi znovu zvolat: "Ať jsou mé úmysly jakékoliv, příroda si to stejně udělá po svém".

Téměř okamžitě, kdy jsme vstoupili do lesa jsem si byla už opět jista, že je prima nenechat se odradit  nepřízní počasí. 

Po pár metrech chůze jsem si  vzpomněla na jednu moudrost, kterou nám říkal náš mistr tai-chi. Praktikuji tai-chi již skoro 20 let.
Vždy, když se nám nechtělo pravidelně cvičit a většinou jsme říkali, že se každý den snažíme „v rámci možností“, tak on na to odpověděl:
„Je to jednoduché = buď CHCI,nebo NECHCI.“

Když víš, proč něco děláš a že to opravdu chceš, pak je důležitá vůle – disciplína(pravidelnost) –  vytrvalost.

Je to opravdu snadné a já jsem to v životě již mnohokrát vyzkoušela, že tyto tři základní ctnosti je nutné aplikovat vždy, když mám nějaký záměr nebo touhu, něco dělat, tvořit, dokázat.

Musím mít:
1) Vůli – to znamená musím chtít a znát své „proč“. Pokud k jakékoliv činnosti chybí osobní motivace je těžké dobrat se výsledku.

2) Disciplínu – je nutné zařadit činnost, která má vést k vytouženému výsledku do své každodenní rutiny. Je nutná pravidelnost, bez ohledu na to, jak dlouhý čas mohu nebo chci dané věci věnovat. Ale pokud má mít výsledky, je nutné ji pravidelně praktikovat či aplikovat do svého života.
Je jedno, zda chci cvičit, chodit na výlety, více si hrát s dětmi, navázat hlubší komunikaci s přítelem, začít podnikat, něco vystudovat atd. Bez ohledu na činnost je disciplína a pravidelnost důležitý krok k uskutečnění záměru či naplnění kýženého výsledku.

Mistr nás vždy učil: není možné něco chtít a dělat to jen tehdy když ti vyjde čas, když máš chuť, nebo když si vzpomeneš. Je nutné to zařadit do svého denního programu, je nutné, aby se to stalo tvou pravidelnou rutinou.

3) Vytrvalost – výsledky nejsou vždy viditelné hned. Ani žádná změna návyků či chování nenastane hned. Je třeba být vytrvalý a zároveň trpělivý. Výsledky přijdou vždy, pokud jsou naplněny tyto tři základní ctnosti = vůle – disciplína –  vytrvalost.

A já k tomu ze své zkušenosti přidávám, že je nutná i víra!

Věřit tomu, co dělám. Pak snáze překonám i období, kdy se výsledky ještě nedostavují v plné síle nebo když je zatím osobně nevidím.

Medvědí česnek v lese
Petrklíč pod sněhem
Ptačí budka v lese
Strom v zimě

Tohle vše jsem si znovu uvědomila právě na dnešním výletě. Sněžilo, foukal vítr a první jarní květiny byli zaváté čerstvým sněhem.
Ale procházka to byla opět tak opojná, nabíjející a inspirující, že jsem pocítila vděk, že mám příležitost a mohu. Však ono to ani s těmi pro nás „obyčejnými“ věcmi jako je procházka, není tak samozřejmé!

A tak jsem si uvědomila svoji vděčnost. Životu, přírodě, podmínkám i sobě. Jednoduše, „že mohu“.

Přestože počasí vypadalo spíše jak v prosinci, v přírodě už bylo neomylně jasné, že je jaro. Ptáci zpívali celou cestu. Keře byly napučené a pod listy a sněhem se to jen zelenalo medvědím česnekem. Znovu jsem si uvědomila tu hojnost, kterou i přes všechny zákazy a příkazy dnešní doby máme. Je dobré se soustředit a zaměřit svoji pozornost na to, co vše můžeme, čeho se nám dostává a co máme. Protože na co zaměřujeme pozornost, to roste.

A tak jsme si z jarní – zasněžené procházky přinesli nejen sáček čerstvých listů medvědího česneku na pomazánku a do bramboračky, ale i spousta energie, zážitků a podnětů pro své životy (třeba i pro tento článek).

med.cesnek miska

Cítím tedy i v tyto dny obrovskou vděčnost.
A snažím se výše uvedené tři ctnosti aplikovat i do svého života.

Ani mě se jako mnohým z nás nelíbí okolnosti současného dění ve společnosti, v celé evropě i v Americe.

Ale mám touhu a přání. Touhu, aby život vypadal jinak – chci to, a znám své „proč“. A tak si disciplinovaně každý den představuji život a zdravou společnost, po které toužím.
A jsem v tom vytrvalá a zároveň trpělivá, protože vím že výsledek se dostaví.

Přeji i vám, abyste věděli zda "CHCI či NECHCI", při každé činnosti, kterou děláte. A přeji vám, abyste chtěli alespoň jednou vyzkoušet, zda výše uvedený postup funguje.

A pokud mi o tom budete chtít dát vědět, můžete mi napsat, ráda vám odpovím.

dekuji

Líbí se ti moje články?
Ráda ti dám o nových vědět .

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *